Zarezerwuj

Kamień Pomorski - plan imprez wakacyjnych

Najwspanialszym pomnikiem historii, zarazem najstarszym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest katedra. Ufundował ją po przeniesieniu w 1175 roku stolicy biskupstwa pomorskiego ze zniszczonego najazdami duńskimi Wolina do Kamienia książę Kazimierz I. Pod koniec XV w. katedra otrzymała nowy ołtarz główny – gotycki tryptyk. Wnętrze katedry wzbogaciły barokowe organy (1669), ambona (1683), lektoryjna krata z ołtarzem przed prezbiterium (1684) oraz piękna krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej (1685).
W podziemiach katedry chowano książąt zachodniopomorskich i biskupów kamieńskich. Od 1964 r. w zabytkowych wnętrzach katedry odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Wirydarz katedralny. Wzniesiono go na początku XIV w. Jest jedynym wirydarzem przykatedralnym w Polsce. W przeszłości służył do nabożeństw, procesji, medytacji i publicznych pokut. Ze względu na egzotyczną zieleń, która go otacza, stanowi najbardziej cichy i malowniczy zakątek zabudowań katedralnych. Obecny wygląd wirydarz przybrał w 1881r. (wówczas został odrestaurowany). W 1890 roku przeniesiono tu usunięte z posadzki katedry płyty nagrobne – świadectwo pochówku biskupów i kanoników kamieńskich oraz dostojników świeckich, chroniąc w ten sposób przed zniszczeniem gotycko-renesansowe dzieła sztuki.

Skarbiec katedralny – W połowie XIV w. nad wschodnim skrzydłem krużganków dobudowano cztery gotyckie sale najstarszego według przekazów Jana Długosza i najbogatszego w Polsce skarbca katedralnego. Znajdowały się tu liczne dzieła sztuki gromadzone przez stulecia… Pod koniec ostatniej wojny wyposażenie skarbca wywieziono i uważa się je za zaginione. Obecnie w pomieszczeniach skarbca znajduje się muzeum przykatedralne.

Kamieńskie organy – Barokowe organy w katedrze kamieńskiej ufundował w 1669 r. ostatni po kądzieli z rodu Gryfitów książę pomorski Ernest Bogusław de Croy i Arechot. Konstruktorem i budowniczym organów był Michał Bergiel ze Szczecina. O wielkości instrumentu świadczą dane: 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek Koszt budowy wyniósł 4000 talarów. Pierwszy koncert odbył się w grudniu 1672 r.
W czasie działań wojennych organy poważnie uszkodzono. Wyremontowano je w 1962 r. Przywrócono instrumentowi dawną świetność. Osiągnął ponownie 47 głosów i ma teraz 3300 piszczałek.

Ratusz Gotycki – Ratusz powstał na przełomie XIII i XIV w., usytuowano go w centrum staromiejskiego rynku. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego.

Kościół św. Mikołaja – Wzniesiono go w XIV w. z cegły i niewielkiej ilości kamienia narzutowego. Pierwotnie był bezwieżną kaplicą szpitalną. W wyniku późniejszych zmian około XVI w. dobudowano nowe przęsło i charakterystyczną pięcioboczną wieżę.

Dwór kurii biskupiej – Usytuowany jest przy placu katedralnym. Powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. Z dokumentów wynika, ze w XIV – XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej.

Na terenie gminy Kamień Pomorski podziwiać można zabytkowe kościoły o genezie średniowiecznej. Obiekty takie znajdują się w miejscowościach Trzebieszewo, Górki, Sibin oraz Jarszewo. Godnym szczególnej uwagi jest wyposażenie kościoła w Jarszewie (6 km od centrum Kamienia Pomorskiego). Znajduje się tu największy tablicowy ołtarz  na Pomorzu Zachodnim pt. „Sąd Ostateczny”, pędzla Joachima Sellina z Wolina (XVII w.).

Facebook