Znaczenie kolorów a projektowanie domu.

Kolory, tak jak wiele innych przedmiotów, czy zjawisk nabrały już szeregu znaczeń. Wszak towarzyszą nam one od tysięcy lat. Dziś kiedy wybieramy odpowiedzenie do naszego domu baterie wodociągowe, zlewozmywaki granitowe, czy kafelki łazienkowe kierujemy się między innymi nie tylko ich funkcjonalnością, ale także takimi aspektami, jak ich kolorystyka. Nie ma w tym oczywiście niczego złego. Wszystkie barwy przedmiotów i urządzeń w naszym domu powinny dobrze do siebie pasować. W przeciwnym razie doprowadzimy do pojawienia się w naszym domowym zaciszu pstrokacizny. Nawet jeżeli temu będziemy zaprzeczać, odpowiednia harmonia barw ma duże znaczenie na nasze dobre samopoczucie w danym pomieszczeniu.

Cztery najważniejsze kolory.

Ciekawy jest przypadek niebieskiego. Kojarzy się on nam z relaksującym widokiem nieba oraz morza. Często to właśnie w takim spokojnym kolorze są pokoje naszych dzieci. Mało kto jednak wie, że ten kolor sprawiał wiele trudności wszystkim malarzom z dawnych czasów. Problem leżał mianowicie w tym, że przez wiele stuleci ludzie nie umieli uzyskać barwników w tym kolorze. Jedyny znany wówczas sposób wymagał wykorzystania drogich minerałów. Dlatego też, tę barwę stosowano niezwykle rzadko. Co ciekawe, właśnie w tym kolorze na starych obrazach są szaty świętych. Miał to być dowód uznania dla nich.

Kolor czerwony od zawsze kojarzony był z pewną dozą ekstrawagancji. W starożytnym Rzymie nawet zakazane było noszenie czerwonych butów. Choć mijają wieki, dalej ta barwa jest używana przez z nas z wyraźnym umiarem. Czy to dobrze? Na pewno kilka mądrze wstawionych czerwonych akcentów nie powinno zaszkodzić ogólnemu wystrojowi mieszkania. Co więcej, z pewnością świetnie go ożywi! Nie bójmy się zatem tak bardzo czerwonych barw.

Zielony podobnie jak niebieski ma duża moc uspokajającą. Nic w tym dziwnego, ponieważ nieodmiennie kojarzy nam się on nam z naturą. To właśnie na łonie dzikiej natury odpoczywa się nam najlepiej. Zielony ma także swoje metaforyczne znaczenie. Uznaje się go za barwę symbolizującą nadzieje. Ma to zapewne związek z momentem w cyklu roku, kiedy z ziemi zaczynają kiełkować nowe rośliny, czyli z wiosną.

Żółty to kolor, który nie cieszył się dużą estymą wśród naszych przodków. Prawdopodobnie dlatego, że jest to barwa, która tak mocno przyciąga nasz wzrok. Z drugiej strony znajdzie się on wśród wielu szlacheckich herbów. Wszystko to za sprawą tego, że żółty jest najbliższy barwą do złota. Ten szlachetny kruszec był zaś uznawany za barwę budzącą podziw i poważanie. Dziś mamy dostęp do wielu barwników, dzięki którymi uzyskamy bardziej zgaszony kolor żółty. Nie ma on wówczas tak kującego wyglądu. Warto zatem zastanowić się nad wykorzystaniem i tej barwy podczas urządzania naszego mieszkania.